Serce Domu w stylu skandynawskim.

Pytając się klientów jakie pomieszczenie nazwaliby sercem domu większość odpowiada jadalnia. Przy stole jadalnym odbywają się rozmowy rodzinne, obrady, spotkania przyjacielskie, dlatego to miejsce musi być ze szczególnością dobrze zaaranżowane. Trzeba położyć nacisk, aby to miejsce emanowało niepowtarzalnym klimatem.

-Stylizacje –

Oczywiście jeżeli przymierzamy się do aranżacji jadalni musimy zadać sobie kilka ważnych pytań między innymi gdzie jadalnia ma się znajdować, jakie umeblowanie zawierać, jakiej wielkości i w jakiej stylistyce. Obecnie na rynku można dobrać obowiązkowe wyposażenie jadalnianej strefy w wielu odmiennych stylistykach. Nic nie ogranicza tego wnętrza a powiedzenie, że to tylko stół i krzesła jest bardzo dużym uproszczeniem. Nie zapominajmy, że wnętrze to powinno mieć odpowiednie oświetlenie. W zależności od indywidualnych preferencji użytkownik może wybrać np.

  • styl skandynawski, który jest pełen uroku i prostoty,
  • styl industrialny, dodatki surowe przeplatane naturalnymi materiałami, betonem, cegłą
  • styl nowoczesny, charakteryzujący się głównie prostotą krzształtów, dobrej jakości meblami, meblami na wymiar
  • styl francuski empire lub nurt amerykański czyli wystawność, emanujący wytwornym wzornictwem przeważnie w dużej przestrzeni

-Solidna podstawa –

Wnętrza i jadalnie w stylu Skandynawskim skradły serca niejednemu projektantowi wnętrz jak i użytkownikom. Pomieszczenia w tym stylu stają się bliskie sercu użytkownikowi dzięki wysublimowanemu połączeniu prostoty z ciepłymi akcentami. Drewno, biel, proste w kształcie meble, dodatki dalekie od przesadyzmu są przepisem na wnętrze idealne, odpowiadające ówczesnej tendencji slowlife i slowfood. Dzięki stonowaniu, prostocie wykończenia wnętrze jest idealnym tłem do wspólnie spędzonego czasu.

-Drewniana podstawa-

Przy wyborze stołu do jadalni projektanci najczęściej przy stylu skandynawskim sięgają po drewniane rozwiązania, w stonowanych barwach. Drewno jest klasycznym, doskonałym materiałem, uwielbianym za słojowania i ciepło w dotyku, ale również dobrym rozwiązaniem są barwione stoły na odcienie bieli, beżu czy popielatej szarości. Niezbędnym uzupełnieniem są krzesła lub ławy z poduszkami umilającymi siedzenie. W projektach Home Effect do stylu Skandynawskiego używaliśmy np. krzeseł Eams, które są klasykiem designu ale również drewniane klasyczne krzesła dostępne w Ikea. Wybór krzeseł jest bardzo istotny bo to od ich wygody zależy czy użytkownik będzie odczuwać komfort siedzenia.

-Scandi must have-

Synonimem opisywanego stylu Scandi jest jasność i prostota i takie właśnie też powinny być dodatki. Warto sięgnąć po farby, tapety czy kafle w tonach bieli, beżu lub subtelnej szarości, które zaakcentować można nieco ciemniejszymi dodatkami. Ale również popularny jest czarny kolor, który może znaleźć się na jednej ścianie. Z założenia postawić należy na dodatki z naturalnych materiałów jak skrzynka na stole z kwiatami, wazon minimalistyczny betonowy, koszyk. Projektanci wnętrz również skłaniają się do tak zwanych “domowych ogródków” czyli np. sukulenty w wazonie. Wnętrze w tym stylu może wydawać się proste do zaaranżowania jednak trzeba wystrzegać się zbyt dużego wybielenia wnętrza. Wzrok ludzki z natury szuka kontrastów. Wnętrze stworzone na źle dobranej palecie barw może wpływać na dyskomfort użytkownika zamiast stwarzać atmosferę idealną do spotkań.

Home Effect

image
Menu